SSB’DEN YAPAY ZEKÂ PROJELERİNE DESTEK OLACAK YENİ BİR PLATFORM: VERİ KOVANI

SSB tarafından kısa süre sonra hizmete açılacak VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu için aday etiketleyici başvuruları başladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: “Gençlerimizi yapay zeka projelerimizin bir parçası olmaya davet ediyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından kısa süre sonra hizmete açılacak VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu için aday etiketleyici başvuruları başladı.

Platform ile savunma sanayii başta olmak üzere Yapay Zekâ projelerinde ihtiyaç duyulan etiketlenmiş verilerin kitle kaynaklı olarak elde edilmesi, etiketlenmiş veri setlerinin tek bir kaynakta toplanarak, kendi başına veri merkezlerinin oluşmasının önlenmesi, projelerde zaman ve iş gücü verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir. Yapay zekâ projelerinde ham görüntü ya da metin verileri tek başlarına bir anlam ifade etmemektedir. Bu verilerin değer oluşturabilmesi için yapay zekâ algoritmaları tarafından kullanılabilecek şekilde etiketlenmiş olmaları gerekmektedir. Etiketlenen verilerin miktarının ve doğruluğunun artırılması, geliştirilen yapay zekâ projesinin başarılarını doğrudan etkilemektedir.

 

VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformu’nda kişiler, veri etiketleme yaparak Başkanlığımızın yapay zekâ çalışmalarına dâhil olacaklar. Etiketleme yapmak isteyen her vatandaşımızın öncelikle verikovani.ssb.gov.tr adresinden ön başvuru formunu doldurarak aday etiketleyici başvurusunda bulunması gerekiyor. Değerlendirme sürecinin ardından platform üzerinden alınacak eğitim ve testleri başarıyla geçen kişiler onaylanarak Veri Kovanı bünyesinde etiketlemeye başlayacaklar.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “VERİ KOVANI Veri Etiketleme Platformunda yapılan etiketleme işlemleri sonucunda oluşacak güvenilir ve doğrulanmış etiketli veri setleri, ülkemizde geliştirilecek yapay zekâ uygulamalarına önemli katkı sağlayacak. Özellikle bu alana meraklı gençlerimizi bu platforma başvurarak yapay zeka projelerimizin bir parçası olmaya davet ediyoruz. Sen de bu projeye katıl, Yapay Zekâ senden öğrensin.”

Uzaktan Öğretim ve Salgın Sürecine Dair Düşüncelerim

Online Öğretim Hususu: Tüm paydaşlar için yeterli nitelikte veri bağlantısı ve uygun nitelikle cihaz koşulları sağlanmadan, dersler dijitale adapte edilerek yeniden kurgulanmadan ve en önemlisi paydaşlar arasında tam mutabakat sağlanmadan online öğretimde tam verimlilik sağlanamaz düşüncesindeyim. Tabi her şeyden önce okullar ruhu olan ve yaşayan yapılar olduğu için tamamen dijitale aktarılması elbette ki ikâme düzeyinde konumlandırılamaz. Belki birkaç dönem daha eğitimin dijital dönüşümüne uyum amaçlı olarak devam edilebilir lakin ötesi için henüz erken.

Kaygı Eşiği ve Sorumsuzluk: Bizlere düşen çocuklarımız ve kurumumuz için daha fazla sorumluluk almak ve yüksek sorumluluk bilinciyle olgun tutumlar sergilemektir. Bu mihvalde seminerler ya da tüm eğitim süreçleri ister online olsun isterse yüzyüze, kurumumuz bir karar aldığında bu kararı en iyi koşullarda uygulamak yükümlülüğümüzdür. Alınan kararları sürekli olarak kısır döngüler içerisine sokacak tutumlar önce çocuklarımızı ve bizleri yıpratmaktadır.

Düşüncem: Psikolojik kaygı eşiğinin aşılabilmesi adına kontrollü ve sistematik bir şekilde tüm süreçlerin normal seyrine döndürülmesi gereklidir ve herkes bu sorumluluğu paylaşmalıdır.

Ayrıca salgın rakamlarını manipule edici davranışlar yerine tedbirlere tam uyum hususunda samimi tutum ve davranışlar herkes için elzemdir. Elbette ki önce sağlık lakin genel kabul görmüş kavramları paylaşarak olguları ve süreci manipule etmeden önce herkes için elzem olan samimiyettir.

Saygılarımla

Açık Seminerler devam ediyor..

Ülkemizde açık kaynak ve açık kaynakla kesişen konularda giriş seviyesinde bilgi vermek, ilgi uyandırmak, bu konuda farkındalık yaratmak ve nihayetinde açık kaynak geliştirici ekosistemine katkı sağlamak amacıyla Türkiye Açık Kaynak Platformu tarafından organize edilen açık seminerler devam ediyor.

Detaylı bilgi için: https://www.acikseminer.com/

 

 

Çinli Eğitimcilerin Uzaktan Eğitim Deneyimleri

17 Şubat’tan itibaren Çin’de karantinaya alınan 11. sınıf öğrencilerine sosyal bilimler dersi veriyorum. Öğretmenlerimiz birkaç hafta öncesine kadar şu an dünyadaki birçok ülkenin içinde bulunduğu durumla karşı karşıyaydı. Şimdiyse Çin’de ve pek çok farklı ülkede öğretmenler olarak uzaktan online dersler veriyoruz. Bizim “çevrimiçi okula” hazırlanmak için yaklaşık yarım haftamız vardı, bu süreye daha önce hiçbirimizin kullanmadığı bir dijital platform kurmak da dahildi.

İlk birkaç hafta boyunca çok esnek ve sabırlı olmamız gerekti. Online öğrenimi yönetmeyi öğrendiğimiz bu süreçte, yüz yüze yaptığımız şeyleri sanal olarak yapmak daha uzun sürüyordu. Ancak, başta kafamızı karıştıran unsurların üstesinden gelmeyi başardık ve artık öğrencilerimize yüksek kaliteli  bir çevrimiçi öğrenme deneyimi yaşatıyoruz.

Öğrencilerimiz fiziksel olarak okula gitmeyi bıraktığından beri, Çince dersleri Çince bir uygulama üzerinden asıl müfredata uygun şekilde gerçek zamanlı olarak yapılıyor. Uluslararası ekibimiz, dijital yazı tahtalar ile canlı video konferans yapabilme özelliğine sahip açık kaynak bir öğrenme platformu olan Moodle‘ı kullanarak ders veriyor. Bu uygulamayı öğrencilere geri bildirimde bulunmak, grup çalışması yapmak ve sınıf materyallerini yayınlamak için de kullanıyoruz. Tüm bunları Google Classroom aracılığıyla da yapabilirsiniz.

İşte, evde kalması gereken öğrencilere ders vermeye dair şimdiye kadar öğrendiklerimizden bazıları. Anlaşılır ve basit dersleri kullanarak başlayın ve öğretmenlere ve öğrencilere sıfırdan öğrenmeleri gereken yeni programlar sunmayın.

Asenkron Öğrenme

Uluslararası çalışan öğretmenlerimiz dört ayrı kıtada ve sekiz farklı zaman diliminde mesleklerini sürdürüyorlar, bu nedenle sınıflarımızın çoğu asenkron (eşzamansız) bir biçimde ilerliyor. Yani öğretmenlerimiz ödevleri ve önceden kaydedilmiş dersleri sisteme yüklüyor ve öğrenciler de farklı zamanlarda bunlara çalışıyorlar. Öğretmenler online öğrenme platformumuz üzerinden dereceli puanlama anahtarı, yorumlar ve bazen de video veya sesli mesajlar gibi araçları kullanarak öğrencilere geri bildirimlerde bulunuyorlar.

Öğretmenlerimizin birçoğu asenkron derslere ek olarak haftada en az üç tane canlı ders yapıyor. Bu, sınıfta topluluk bilinci oluşturmaya yardımcı oluyor, derslere öğrencileri de dahil ediyor ve öğrenimi daha etkileşimli hale getiriyor. Bazı öğretmenler her gün canlı ders vermeyi daha etkili bulduklarını söylüyorlar.

Uzaktan Eğitim Ekranlardan İbaret Değil

Öğrenciler, çevrimiçi okulları sebebiyle ekran önünde gereğinden fazla vakit geçirme eğilimine sahipler. Bu nedenle de mümkün olduğunca öğrencileri koltuklarından kaldırıp cihazlarından uzaklaştıracak ödevler vermeye çalışıyoruz. Ayrıca, öğrencilerin ekran olmadan sanatla uğraşmalarını teşvik edecek yeni yollar keşfediyoruz.

Videolar: Birinci sınıflara evcil hayvan tanıtma ödevi verilmişti. Öğrencilerden birinin annesi, iki kedisini detaylı bir şekilde tanıtırken oğlunun videosunu çekti. Öğrenciler aynı zamanda tiyatro oyunu yazabilir ve sergileyebilir, yemek tarifi oluşturabilir ve tarifi pişirebilir ya da röportajlar gerçekleştirebilirler. Bunları yaparken videolarını çekip göndermeleri yeterli.

Çalışma kitapları ve çizim: Okuldayken öğrencilerin ekran süresini azaltmak için sınıflarımızın çoğunda çalışma kitapları ve kağıt gerektiren ödevler kullanılıyordu. Bunu sürdürmeye devam ediyoruz: Öğrencilerden ödevlerini kağıt üzerine yapmalarını, tamamladıkları çalışmalarının bir fotoğrafını çekmelerini ve sisteme yüklemelerini talep ediyoruz. Aynı şekilde resim derslerinde de öğrencilerden kağıda çizim yapmaları, çizimlerinin fotoğrafını çekmeleri ve bunu öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla paylaşmaları bekleniyor.

Öğretmenle Görüşme Saatleri 

Asenkron ve canlı derslere ek olarak, öğretmenlerimizin her gün üç saatlik “online çalışma mesaileri” var. Öğretmenler bu zaman diliminde Moodle’a giriş yapıyorlar ve sayfalarını ziyaret eden öğrencilere online görünüyorlar. Bu sayede, ödevini yapan öğrenciler yardım almak için öğretmenleriyle iletişime geçebiliyor ve öğretmenlerimiz de çalışma planlarını sürdürebiliyorlar.

Okulla ve öğretmenlerle anlık iletişim kurabilmeyi sağlayan bir yöntem olarak bu kaynak, hem öğrenciler hem de ebeveynler için oldukça rahatlatıcı. Aynı zamanda herkesin daha az yalnız hissetmesine da yardımcı oluyor.

Öğretmenle görüşme saatleri teknik destek amaçlı yapılmıyor. Ailelerle en başından konuştuk ve teknik destek için teknik ekibimizle iletişime geçmeleri gerektiğini belirttik. Ailelere ve öğrencilere ne tür bir destek istediklerine bağlı olarak kimlere başvurmaları gerektiğini sık sık hatırlatıyoruz. Öğretmenlerimizin görüşme saatlerini ve teknik ekibin bilgilerini, çevrimiçi öğrenme sitemizde paylaşıyoruz.

Teknik Destek

Teknik destek, uzaktan öğretimin başarılı olması için hayati önem taşır. Kimlerin hangi tür teknik destek sunacağına ve öğrencilerin, ailelerin ve çalışanların bu kişilerle nasıl iletişim kuracaklarına bir an önce karar vermelisiniz. Herkesin desteğe nasıl ulaşacağını bildiğinden de emin olun.

Öğretmenlere, öğrencilere ve ailelere hem görsel hem de yazılı talimatlarla platformu nasıl kullanacaklarını anlatın ki, akıllarına takılan bazı soruları size ulaşmadan kendileri cevaplayabilsinler. 

Birçok öğrencinin evinde dizüstü bilgisayar yok, ancak neyse ki, Google for Education ve benzeri çevrimiçi öğrenme platformlarının bilgisayarlara ek olarak akıllı telefon ve tabletlerde de iyi hizmet verdiği biliniyor.

Aileleri Sürece Dahil Edin

Uzaktan öğrenme süreci ebeveynler için de oldukça stresli bir hale getirebilir. Aktif olarak kontrol ettikleri ve anlayacaklarını bildiğiniz mecralarda proaktif ve düzenli olarak onlarla da iletişim kurun. Ebeveynlere net talimatlar ve kaynaklar verin. Geri bildirimlerini talep edin, dinleyin ve onlara göre hareket edin.

Ve normalde okulda yaptığınız gibi, ebeveynlerini çocuklarının yaptığı harika işlerle ilgili bilgilendirdiğinizden emin olun. Çocukların çalışmalarıyla ilgili kişisel ve özel övgülerde bulunmak, hem ailelerle hem de öğrencilerle ilişkileri güçlendirmek için büyük önem taşıyor.

Öğretmenlere Destek Olun

Okuldayken öğretmenlerimizin haftalık mesleki gelişim eğitimleri vardı. Bunu, çevrimiçi platformumuz üzerinden istikrarlı başlangıç ve bitiş saatleriyle gerçekleştirmeyi sürdürdük. Görüşülecek konular, lider ekibimiz tarafından hazırlanıyor ve oturum öncesinde öğretmenlere dağıtılıyor. Zamanımızı, yıllık ünite planlarımızı geliştirme, çevrimiçi platformumuzu nasıl kullanacağımızı modelleme ve öğretmenlerin gerçek zamanlı sorularına cevap verme gibi başlıklar arasında bölüyoruz.

Mesleki gelişim ve düzenli iletişimin yanı sıra, öğretmenler olarak topluluk bilincimizi sürdürmek için çalışıyoruz. Doğum günlerini kutluyor ve dünyanın neresinde olduğumuzu gösteren fotoğraf ve videolar paylaşıyoruz. Birlikte sanal yoga dersleri yapmayı bile düşünüyoruz.

Yararlı Bulduğumuz Uygulamalar

Dijital dersler oluştururken, çevrimiçi öğrenme platformunuzdaki harici bağlantıların sayısını azaltmak faydalı olacaktır. Örneğin, öğrencilerin bir makaleyi okumasını istiyorsanız, çalışacağı kesin olmayan harici bir bağlantı paylaşmak yerine yazıyı PDF formatında sisteme yüklemek daha güvenlidir. Bu, öğrencilerin dijital öğrenme kaynaklarına her zaman erişebilmelerini sağlar.

Ortak çalışma: Tüm planlama materyallerimiz Microsoft OneDrive’da paylaşılıyor. Google Drive gibi, bu platform da belgeleri çalışanlar arasında paylaşmamıza ve öğrencilere belge ve klasörlerin bağlantılarını göndermemize olanak tanıyor.

Video: Ücretsiz bir uygulama olan 4K Video Downloader’ı kullanarak YouTube’da ve diğer sitelerde bulunan videoları bilgisayarımıza indirip OneDrive’a yüklüyoruz (bunu Google Drive ile de yapabilirsiniz). Altyazıları da indirdiğinizden emin olun.

Okumalar: Öğrencilere Newsela ve CommonLit gibi sitelerden makaleler göndereceğimiz zaman, makaleleri PDF olarak bilgisayarımıza indirip OneDrive’a yüklüyoruz. Bu, dosyaları okuma seviyesine göre etiketlememize ve bir ders için tüm kaynaklara aynı yerde erişmemize imkan sağlıyor.

Video konferansMoodle‘ın kendi video konferans platformu mevcut, ancak Zoom uygulaması da öğrencilerle canlı dersler yapmak için ideal – ve artık okullar için ücretsiz. Platform ayrıca masaüstünüzü paylaşmanıza olanak tanıyor ve bu, özellikle de öğrenci çalışmalarını incelediğiniz ve çevrimiçi araştırmanın nasıl yapılacağını modellediğiniz PowerPoint sunumları gibi durumlar için çok faydalı.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/what-teachers-china-have-learned-past-month?fbclid=IwAR0o96kvlqCChPaoLenmvrk2YXCsI5myvo9Z5yfqOZvkIcchhZYq10wJMkU

Paylaşım için teşekkürler EğitimPediahttps://www.egitimpedia.com/cinli-egitimciler-uzaktan-egitim-deneyimlerini-paylasiyor/

Yeni bir nefes ile yeniden açılıyor

Uzun yıllar önce büyük emekler vererek aile ve topluma ilişkin güncel paylaşımlarıyla milletimize zerre kadar da olsa fayda sağlamak, değer katmak amacıyla yayın yapmış olan Aile ve Toplum Portalı, önümüzdeki günlerce yeniden tasarlanmış şekli ile eğitim, kültür, fikir ve sanat kategorilerinde yerli ve toplumsal düşünce kapısı olarak açılıyor.

Düşünen, üreten ve en önemlisi samimiyetle hareket eden herkese kapısı açık olan Aile ve Toplum Portalı, fikirsel ve çözüm odaklı eleştirel blog paylaşımlarına ev sahipliği yapmak istemektedir.

Yorucu ve usandırıcı görsel ve reklamın olmadığı, sadece kişilere ait düşüncel metinler içeren bir blog olan Aile ve Toplum Portalı’nda yazılarını yayınlamak isteyenlerin yazı gönderim formu üzerinden yazılarını iletmeleri yeterli olacaktır.

Sadece düşünmek, üretmek ve topluma zerre kadar da olsa yararı olmasını isteyenlerin düşüncel kapısı olan Aile ve Toplum Portalı’nın güzel memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz..

Aile ve Toplum Portalı‘ na gitmek için tıklayınız..

Patentle Türkiye başvuruları devam ediyor!

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından bu yıl 2.si düzenlenen olan üniversite (ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora) öğrencilerine yönelik patent yarışması başvuruları devam ediyor.

Patentle Türkiye sloganı çerçevesinde başlayan yarışma ile üniversitelerde patent konusunda farkındalık oluşturulması, üniversite öğrencilerinin profesyonel meslek hayatında veya akademik çalışmalarda kullanacakları teknik bilgilerle donatılması ve öğrencilerin ülkemizin teknolojik gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerine özendirilmesi amaçlanmaktadır.

Yarışma sürecince, üniversite öğrencileri www.turkpatent.gov.tr internet sitesi üzerinden e devlet yoluyla sisteme giriş yaparak ücretsiz olarak online patent başvurusu yapabilirler.

Birinciye: 30 BİN TL

İkinciye: 20 BİN TL

Üçüncüye: 10 BİN TL

İlk 10 finaliste ise 5 bin TL ödül verilecek

Başvurular için son gün 31 Aralık 2019 !